Postopek za pripravo podatkov za Dohodnino. Podatki o dohodkih za VIR.DAT se od leta 2010 ne oddajajo več na FURS, jih pa potrebujemo za izpis obvestila o celoletnih dohodkih, ki ga mora prejemniku dohodka obvezno izročiti zavezanec za dajanje podatkov. Najprej v celoti preberimo navodila in se šele nato lotimo dela.
- V meniju 4.7.9. Brisanje obrazcapobrišemo obrazec z lanskoletnimi podatki.
- V meniju 5.F.6. Nastavitev parametrov za napoved dohodninepoženemo servis za nastavitev VP-jev za izdelavo dohodnine.
- Nato v meniju 4.7.1. Prenos plač (dohodkov) v obrazecnaredimo prenos plač za aktualno leto v obrazec. Pravilno moramo nastaviti obdobje od..do datuma shranitve (za ogled datumov je na voljo tipka F1), da program zajame vsa izplačila izplačana v aktualnem letu. Formule smo ponastavili že v drugem koraku teh navodil, spodnja razlaga rubrik je bolj informativne narave:
- Plača in nadomestila (VD-1101): Vpišemo formulo za bruto plačo (običajno že pravilno nastavljeno na B260 ali B300), pri SPJS uporabnikih je to B500.
- Prištej k plači (prištej k VD-1101): vpišemo formulo za izplačila stroškov nad uredbo, ki ne štejejo pod bonitete, regres, jubilejne nagrade ali odpravnine.
- Odštej od plače (odštej od VD-1101): vpišemo formulo za bonitete, katere so bile izplačane kot plača (isto formulo navedemo tudi pod bonitete).
- Bonitete (VD-1102): vpišemo formulo za bonitete (materialne, nematerialne).
- za nepl.odsotnosti (VD-1101): vpišemo formulo za nepl.odsotnosti (znesek plačanih prispevkov se prišteje v rubriko Znesek ter rubriko Prispevki)
- Regres za letni dopust (VD-1103): vpišemo formulo za regres (B251, za SPJS pa vpišemo B401).
- Regres nad uredbo (VD-1103): vpišemo formulo za regres nad uredbo (B252).
- Premije PDPZ-obdavčeni del (VD-1105): vpišemo formulo za premije PDPZ nad uredbo, od katerih smo odvedli prispevke in dohodnino.
- Jubilejne nagrade, odpravnine (VD-1104): vpišemo formulo za jubilejne nagrade nad uredbo in odpravnine nad uredbo.
- Drugi dohodki iz del. razmerja (VD-1109): vpišemo formulo za ostale prejemke delavca nad uredbo (nagrade, sejnine, avtorki honorar iz del. razmerja, pogodba o poslovodenju, …).
- Dohodek za vodenje družbe (VD-1110):
- Del plače za poslovno uspešnost (VD-1111): vpišemo formulo za Del plače za poslovno uspešnost nad Uredbe (prispevki + dohodnina).
- Del plače za poslovno uspešnost (prispevki) (VD-1111): vpišemo formulo za Del plače za poslovno uspešnost do Uredbe (samo prispevki).
- Prispevki za socialno varnost: že vpisana pravilna formula.
- Akontacija dohodnine: že vpisana pravilna formula.
- Samoprispevki: seštejemo VP-je, pod katerimi so obračunani samoprispevki v skladu z zakonom (predpona pri VP-jih mora biti N za neto, ker so to neto odtegljaji, formula običajno n353+n354+n355+n356). Znesek samoprispevkov se nam bo izpisal na obvestila za posameznike pod rubriko Olajšave.
- Morebitnih VP-jev za obračun Razlike do minimalne plače se posebej ne vpisuje v nobeno polje, ker se znesek plačanih prispevkov iz tega naslova avtomatsko pripiše v rubriko Prispevki, seveda pale tisti del prispevkov, ki jih je dejansko plačal zaposlenec sam.
- Pod menijem 4.7.2. Doknjiženje honorarjev, pogodbpregledamo če so podatki za plačo pravilno preneseni v obrazec in da niso podvojeni. Oziroma tukaj lahko ročno vnesemo izplačila, ki se tudi poročajo za dohodnino, vendar niso bila obračunana v Vasco aplikaciji. Najlažje podatke preverimo, če naredimo izpis Kontrola obrazca.
- Če vodimo honorarna in pogodbena dela v programu AVHW in imamo s programom Plače skupno bazo, potem naredimo najprej v programu AVHW prenos honorarjev v obrazec, tam pregledamo, da je vse pravilno in v meniju 4.1.D. naredimo Prenos iz obrazca v program PLACE-WIN. S tem ukazom se podatki avtomatsko prenesejo direktno v PLAČE v obrazec dohodnine.
Če pa imamo program AVHW v ločeni bazi od programa PLAČE, naredimo najprej v programu AVHW v meniju 4.1. Dohodnina, 4.1.C. Prenos iz obrazca v druge programe in nato v Plačah pod 4.7.3 Prenos iz drugih programov v obrazec, te podatke prenesemo v obrazec za dohodnino. V programu AVHW se podatki zapišejo v datoteko DOHOD.TXT katera se nahaja v istem imeniku, kjer se nahajajo tudi podatki programa AVHW za to podjetje. In ta isti direktorij morate potem pri prenosu vpisati v programu PLAČE v meniju 4.7.3. Ali imamo skupno bazo ali ne, najlažje preverimo če v obeh aplikacijah odpremo meni 8.4, ga potrdimo z F9 in poiščemo vrstico, bolj proti koncu strani, »Direktorij s podatki«. Če sta si podatka v obeh programih identična, imamo skupno bazo, sicer ne.
- Naredimo Kontrolo obrazca v meniju 4.7.4. Kontrola, izpis obrazcain preverimo če se izračunana dohodnina ujema s seštevkom izplačanih plač izbranega leta, ostalih vrst dohodka, prispevkov in dohodnine. Če se podatki ne ujemajo potem ponovimo postopek od začetka. Za kontrolo si lahko pomagamo z izpisom znotraj menija 4.3. Izpis iz shranjenih plač brez nastavitvev plačah, opcija 5.Kumulativa za podjetje in nikakor ne s pomočjo menija 1.9. Pregled datumov shranitve. Pri izpisu v meniju 4.3, opcija 5. Kumulativa, priporočamo vklop kljukice »Ločeno prispevki iz bruto v breme podjetja (namig)«. Le-ta vam prikaže seznam prispevkov »IZ BRUTO«, ki v posebnih primerih prehajajo v prispevke »NA BRUTO«. Taka primera sta Obračun Razlike do min. osnove za prispevke ter Obračun neplačanega dopusta.
Kontrolni izpis obrazca je tudi dokument, ki ga primerjate s podatki na strani eDavkov. Za kontrolo podatkov s FURS-om imamo na eDavkih funkcijo »Vpogled v podatke za odmero dohodnine (KP_vpogled)«, ki se nahaja v podmeniju »Vpogledi«.
- Podatke na FURS oddamo le izjemoma in sicer v primeru dohodkov, ki se še vedno poročajo na FURS. V primeru »klasičnih izplačil« vam program datoteke niti ne naredi.
- V meniju 4.7.7. Izpis obvestila za posameznikenaredimo izpis za fizične osebe, lahko jih pošljemo tudi preko e-pošte.
- Združevanje obrazcev iz dveh ali več baz istega podjetja oz. ustanove.V vsaki posamični bazi uredimo dohodnino samo za tiste mesece za katere imamo dejansko podatke. Torej celoten postopek, vključno s kontrolo podatkov. Nato uporabimo ukaz 4.7.A s katerim bo program zapisal podatke v datoteko. Celotno ime datoteke si obvezno zapomnimo oziroma zabeležimo. Nato tudi v drugi bazi v celoti izpeljemo izdelavo in kontrolo obrazca za dohodnino. Sledi združevanje obrazcev iz predhodne baze preko menuja 4.7.3, kjer vpišemo prej zabeleženo informacijo o datoteki iz prve baze, da program združi podatke iz obeh baz skupaj. Sledi ponovna kontrola združenega obrazca.
- Morda komu pride prav tudi prenos podatkov iz XLS datoteke. Recimo da imamo del podatkov obračunanih v drugem programu, lahko tam naredimo izvoz podatkov v excel in nato v programu Plače, preko menija 4.7.B Prenos iz XLS v obrazec dohodnine, le-te uvozimo.
4.4. Izpis plačanih kreditov
4.8. Obrazec za premije PDPZ