Priprava obračunskih listov
Pred vnosom obračunskih listov se odpre naslednje okno v katerem določimo vrstni red prikaza obračunskih listov in za katere delavce naj jih program pripravi. V polju Urejenost vnosa obračunskih listov izberemo vrstni red.
V polju Priprava za katere delavce izberemo katere delavce program pripravi na seznamu obračunskih listov.
- Za delavce, ki dobivajo plačo (Obdobje) pripravili se bodo obračunski listi za delavce, ki imajo kljukico Dobiva plačo in datum vstopa pred ali v mesecu obračuna, ki smo ga vnesli v pripravo obračuna meni 1.3.
- Za delavce, ki dobivajo plačo (Vse) pripravili se bodo obračunski listi za vse delavce, ki imajo kljukico Dobiva plačo.
- Za vse delavce.
- Za delavce ki ne dobivajo plače.
V polju Za katere delavce (Vrsta obračuna) običajno je tu izbrana opcija Za delavce za VSE vrste obračuna. Lahko pa se pri delavcih v meniju 2.1. Vnos in popravljanje delavcev na posameznega delavca na zavihek 3.Ostalo vnese tudi vrsta obračuna in v tem primeru bi lahko tu še dodatno filtrirali izbor priprave obračunskih listov.
Vnos obračuna
Na seznamu pripravljenih obračunov s tipko Enter odpremo vnos obračunskega lista na izbranem delavcu.
V odprtem oknu se v zgornji vrstici vidi priimek in ime delavca ter morebitne statusne posebnosti. V naslednji vrstici so vidni stolpci VP, Naziv VP, Ure, Procent, Dnevi, Koef., Bruto, Neto, Obdobje, Od datuma ter Do datuma. Ko smo na stolpcu VP s tipko F1 odpremo šifrant VP-jev, kjer izberemo VP, ki ga želimo dodati na obračunski list, s tipko Enter se premaknemo na polje, ki ga VP omogoča za vnos in vnesemo ure, procent, bruto,… VP-je lahko iščemo tudi tako, da vpišemo v polje VP npr. »bolez« in pritisnemo Enter, prikazal se nam bo seznam VP-jev, ki vsebujejo v nazivu besedno zvezo “bolez”.
Ko vnesemo VP-je lahko s tipko F2 Obračunaj plačo, obračunamo plačo. Izračunajo se vmesni seštevki in pred nastavljeni krediti , odtegljaji, bonitete,… Izračunan obračunski list lahko še vedno popravljamo in ponovno obračunamo. Pri vnosu obračunskega lista imamo spodaj navedene tipke, ki jih lahko uporabljamo. S tipko F3 Podatki delavca lahko hitro dostopamo do obračunskih podatkov delavca in jih tudi po potrebi spreminjamo. Ko končamo z vnosom obračuna ga shranimo s tipko F9 Shranitev in nadaljujemo z vnosom naslednjega delavca. Na vnosu obračunskega lista imamo spodaj na voljo tipko F5 Izpis obrač. lista in tipko Ctrl+F5 Izpis iREK (testni izpis za posameznega delavca).
Šifrant VP (Vrst plačil) je sestavljen iz vrst plačil ki so razdeljene po naslednjih sklopih:
- od 1 do 99 uporabljamo za redno delo, dodatke, stimulacije, poračune,… seštevek je na VP100 BRUTO – REDNO DELO
- od 101 do 149 zajemajo vrste izplačil za nadure in so sešteti na VP150 BRUTO – NADURE
- od 151 do 199 zajemajo bolniške v breme podjetja in so sešteti na VP200 SKUPAJ NADOMESTILA V BREME DO
- od 201 do 249 zajemajo bolniške, ki se refundirajo, darovanje krvi in ostale refundacije in so sešteti na VP250 SKUPAJ REFUNDACIJE
- od 251 do 299 se uporabljamo za ostale vrste dohodkov, kot so regres, dohodki nad uredbo, bonitete, razlike do minimalne osnove
- na VP300 se nahaja SKUPAJ BRUTO v katerem so sešteti predhodni VP-ji
- od 301 do 306 prikazujejo podatke skupaj prispevke delavce, osnovo za davek, davek in neto izplačilo pred odtegljaji in dodatki
- od 310 do 349 uporabljamo za izplačila jubilejnih nagrad in odpravnin do uredbe (izplačila v netu brez prispevkov in dohodnine), sešteti so na VP350 SKUPAJ SKLAD
- od 351 do 399 uporabljamo za izplačilo neto dodatkov kot so prehrana in prevoz, sešteti so na VP400 SKUPAJ DODATKI
- od 401 do 499 uporabljamo za neto odtegljaje in so sešteti na VP500 ODTEGLJAJI SKUPAJ
- VP510 OD ZA IZPLAČILO prikazuje koliko bo delavec dobil izplačila na OSR.
V šifrantu je od stolpca Vnos U do stolpca N (spodnja slika) označeno kjer se vidi pri katerem VP-ju je nastavljen vnos in kateri VP-ji se izračunavajo avtomatsko. Če ima VP v katerem od stolpcev prikazano oznako D potem se takšen VP vnaša na obračunski list.
V šifrantu se določeni VP-ji pojavijo tudi večkrat. Običajno gre pri takšnih VP-jih za možnost različnega vnosa ali avtomatskega izračuna. Npr. VP1 in VP2 Redno delo. VP1 se vnese ročno v urah, medtem ko se VP2 avtomatsko izračuna, če smo pri obračunavanju (meni 1.3.) določili, da želimo avtomatski izračun rednega dela. Pri VP1 je D nastavljen pri vnosu ur pri VP2 pa ni nikjer nastavljen D.
- Vnos U – vnos ur
- P – vnos procentov
- T – vnos točk ali dni
- DM – vnos delovnega mesta**
- VF – vnos vira financiranja**
- SM – vnos stroškovnih mest*
- Ob. – vnos obdobja
- B – vnos bruto
- N – vnos neto
POZOR – nastavitve vnosa so nastavljene v naprej in če se jih spreminja VP-ji ne bodo delovali tako kot morajo. Za spreminjanje načina vnosa pokličite v podjetje.*
*Samo pri polni verziji plač.
**DM in VF sta podatka, ki se uporabljata v sistemu plač za javni sektor.
1.3. Obračunavanje (priprava)
1.3. Obračunavanje